Karmienie sztuczne

W okresie pierwszych czterech do sześciu miesięcy życia zalecane jest wyłącznie karmienie piersią, niemniej jednak należy uszanować decyzję matek, które nie podejmują się karmienia piersią. Czasami kobieta nie może karmić w związku z zaistnieniem przeciwwskazań ze strony dziecka, bądź ze strony kobiety. W przypadku dzieci, które nie są karmione piersią zaleca się stosowanie dostępnych na rynku mieszanek wzbogaconych w żelazo. Podstawowym wyjściowym pokarmem jest mleko krowie, które odpowiednio modyfikowane przybliża się zawartością składników i wartości odżywczej do pokarmu kobiecego. Rozwój technologiczny umożliwia wytwarzanie coraz to odpowiedniejszych preparatów. Jest to zasadniczo istotne dla niemowląt w pierwszych 4 miesiącach życia.

MLEKO MODYFIKOWANE

Mleka modyfikowane są to mleka zawierające ściśle określone proporcje składników odżywczych, białek, cukrów, tłuszczu, składników mineralnych, mikroelementów i witamin. Wymogi określają również dopuszczalną zawartość substancji niepożądanych ( metale, drobnoustroje, azotany , antybiotyki).
Mleko początkowe jest przewidziane dla niemowląt do końca 4 miesiąca życia.
Mleko następne jest przewidziane dla niemowląt po 4 miesiącu życia.

Jakie mleko?

Dzieci, które rozpoczęły karmienie sztuczne już w szpitalu powinny być karmione tym samym mlekiem. Nie powinno więc być pochopnie zmieniane. Przestawienie na inny pokarm może spowodować kolki, wzdęcia oraz bóle brzuszka.

Pamiętaj!

Nie podawaj dziecku mleka krowiego przed ukończeniem 2. roku życia. Jego skład jest nieodpowiedni i może być w tym okresie powodem poważnych zaburzeń i niedoborów.

WCZEŚNIEJSZE WPROWADZENIE POSIŁKÓW DODATKOWYCH

W niektórych okolicznościach decydujemy się na wprowadzenie dodatkowych posiłków przez ustalonymi skończonymi 6 miesiącami i będzie to wówczas gdy :

W takich sytuacjach pierwszym posiłkiem uzupełniającym są potrawy zbożowo-owocowe (kleik ryżowy z jabłkiem), lub zbożowo -jarzynowe (zupa jarzynowa, papka jarzynowa z kleikiem ryżowym).