Łóżeczko
Zakup łóżeczka dla dziecka najczęściej jest jednym z pierwszych zakupów. Często zakupiony mebel czeka jeszcze przed narodzinami. Jest to także jedna z rzeczy, które będą służyć przez długi czas. Dlatego należy pamiętać, że musi to być solidny i bezpieczny mebel, który sprosta potrzebom dziecka i rodziców. Zasadniczym wymogiem jest odpowiedni atest zapewniający, że mebel był testowany przez różnych specjalistów i oceniony jako bezpieczny. W Polsce takim atestem jest opinia użytkowa Instytutu Matki i Dziecka oraz opinia Państwowego Zakładu Higieny. Większość łóżeczek jest przewidziana na czas do około 3 roku życia dziecka, ale na rynku są również takie, które będą służyć waszemu dziecku znacznie dłużej. Po odpowiednim przebudowaniu okres ich przydatności jest właściwie zależny od wzrostu dziecka (aż dziecko jest za duże) i w przybliżeniu może to być 8 -10 lat.
NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ
Możliwość ustawiania dna łóżeczka na różnej wysokości
Początkowo dno jest podniesione, umożliwia to dobry dostęp do pociechy bez konieczności schylania się i przeciążania kręgosłupa. W miarę wzrostu dziecka i nabywania umiejętności siadania a potem stawania zmuszeni będziecie do obniżenia dna łóżeczka, tak aby odległość do górnej poręczy nie była mniejsza niż 60 cm.
Odstępy między szczebelkami
Wymiar pomiędzy szczebelkami nie powinien być mniejszy niż 2.5 cm i większy niż 6 cm. To zabezpieczy dziecko przed możliwością wysunięcia nóżki na zewnątrz jak również zakleszczania pomiędzy zbyt blisko umieszczonymi szczebelkami. Udogodnieniem w późniejszym okresie będzie możliwość wyjęcia 2 sąsiednich szczebelków, tak aby dziecko mogło samodzielnie wychodzić z łóżeczka. Zwróćcie więc uwagę, aby łóżeczko miało możliwość ich demontażu.
Powierzchnia i zabezpieczenia wystających elementów
Części drewniane powinny być gładkie, pokryte dokładnie lakierem, natomiast śruby najlepiej aby były wpuszczone w drewno lub mieć dobrze mocujące się osłaniające kapsle.
Materac
Materac powinien być wykonany z dość twardego materiału i być dokładnie dopasowany do wymiarów. Przerwa pomiędzy materacem a łóżeczkiem są miejscem, gdzie może dojść do uwięźnięcia kończyn bądź główki dziecka.
Przewijak
Powinien być solidny i stabilnie układać się na ramach łóżeczka. Pokrycie materiałem zmywalnym umożliwi utrzymanie w higienie. Przewijaki drewniane przykryte są najczęściej dającym się zdejmować materacykiem wykonanym ze zmywalnego materiału (cerata). Wyprofilowania na brzegach materacyka zabezpieczą przed upadkiem dziecka z przewijaka.
Pościel i ochraniacz zabezpieczający główkę
Pościel powinna być wykonana z naturalnych materiałów dobrze dopasowana do kołderki. Dobrze jeżeli możemy prać kołderkę w pralce, dlatego wybierajcie te lekkie i przewiewne. W porze zimowej i na chłodniejsze noce będzie potrzebny również kocyk. W kompletach pościeli dziecięcej można zakupić ochraniacz na główkę dziecka, który zabezpieczy przed uderzeniami o szczebelki łóżeczka, jak również wytłumi dochodzące dźwięki i osłoni od powiewu.
Szuflada pod łóżko
Przed zakupem łóżeczka dobrze jest się zorientować, czy w ofercie producenta znajduje się wysuwana szuflada pod łóżeczko. Stanowi doskonałe miejsce przechowywania przedmiotów oszczędzając przestrzeń w domowych szafach.
WARTO WIEDZIEĆ
- Łóżeczko należy umieścić w spokojnym miejscu, gdzie nie dochodzą odgłosy zgiełku ulicznego, z dala od przeciągu.
- Podczas pielęgnacji dziecka na przewijaku kosmetyki powinniśmy mieć pod ręką.
- Obracanie się, bądź oddalanie się od przewijaka i pozostawianie dziecka bez kontroli może w jednej chwili zakończyć się upadkiem.
- Dobrym rozwiązaniem będzie zawieszona w pobliżu półka naścienna.