Z eporadnika

Moja córka niedługo kończy roczek. Do tej pory karmię ją piersią. Kiedy mogę zacząć podawać jej mleko i jakie? Zaznaczam, że oboje z mężem jesteśmy alergikami i u córki też pojawiły się już pewne objawy alergii?

Obserwowane zmiany powinna Pani pokazać lekarzowi, jeżeli zmiany są niewielkie poza stosowaniem maści natłuszczających, nie wymagają innego leczenia, ale wnikliwej analizie należy poddać dietę dziecka. W przypadku alergii w rodzinie należy powoli rozszerzać dietę dziecka, jak najdłużej karmić piersią. Mleko wprowadzone powinno być uzgodnione z pediatrą. Czas wprowadzenia mleka jest uzależniony od sytuacji indywidualnej (praca zawodowa matki, mało pokarmu itd., nie jest uwarunkowany względami lekarskimi). Powinno to być mleko należące do grupy mlek eliminacyjnych. Dobrym pomysłem jest prowadzenie zeszytu obserwacji i wpisywać jaka jest reakcja skóry na wprowadzany pokarm. Dietę proszę rozszerzać powoli.

Karmię moją 13-to miesięczną córkę piersią, czy powinnam kontynuować karmienie. Jeśli chciałabym odstawić Malucha to jakie mleko powinna dostawać (Ania ma alergię na mleko krowie i białko kurze)?

W przypadku dziecka 13 miesięcznego należałoby powoli odstępować od karmienia naturalnego. Korzyści wynikające z karmienia w tym okresie są niewielkie, natomiast obciążają znacznie kobietę. Wybór mleka sztucznego należy do pediatry, tym bardziej jeśli potwierdzono alergie, w takim przypadku istnieją wskazania do mleka eliminacyjnego. Zapotrzebowanie dziecka 13 miesięcznego na mleko to około 500 ml, a posiłki w ciągu dnia powinny się kształtować: karmienie piersią w niewielkiej ilości, zupa jarzynowa z rosołem (10g mięsa), sok lub przecier owocowy, deser owocowy, biszkopt bezglutenowy, chrupki kukurydziane, posiłki mleczne uzupełnione mlekiem następnym lub mieszanką. Natomiast co do pokarmów zakazanych to w tym wieku dziecka powinny być wprowadzone już wszystkie chyba, że istnieją określone przeciwwskazania (alergia na pokarmy). Z pokarmów nabiałowych jako pierwszy wprowadzany jest twarożek.