Zdrowe buty
Nie wszyscy rodzice kierują się odpowiednimi względami przy zakupie obuwia dla dziecka, a jak stwierdzono 20% wręcz kupuje nieodpowiednie pod względem zdrowotnym. Pamiętać należy, że stopy dziecka są podatne na deformacje. Wywołane nieodpowiednim obuwiem, będą postępować wraz ze wzrostem dziecka i stopniowo przyjmować swój własny bieg. Prowadzić to może do wykształcenia się nieprawidłowego modelu chodu oraz utrwalenia zniekształcenia. Stopy dziecięce z jednej strony są podatne na zniekształcenia, a z drugiej będą się prawidłowo rozwijać, jeżeli nie będziemy w tym przeszkadzać poprzez nieodpowiednie obuwie.
Warto wiedzieć!
- Dopóki dziecko spędza większość czasu leżąc, nie potrzebuje żadnych butów, założone luźne skarpetki na nóżki chronią je przed marznięciem.
- Znak „ZDROWA STOPA” jest gwarancją, że buty nim oznaczone zabezpieczą prawidłowy rozwój dziecięcych stóp.
- Cholewka powinna sięgać nieco ponad kostkę i mieć usztywnioną piętę, co będzie wspomagać prawidłowe ustawienie stopy.
- Zapięcie sięgające daleko w kierunku czubka ułatwia zakładanie, zdejmowanie i dopasowanie obuwia.
- Dzieci do 4 roku życia mają fizjologiczne płaskostopie spowodowane podściółką tłuszczową wypełniającą sklepienie stopy.
- Dziecięca stopa rośnie przeciętnie około 1 cm rocznie, a w niektórych okresach nawet 1,5 cm.
- Wielkość stopy powinna być mierzona co 3 miesiące, dzięki czemu upewniamy się, że dotychczasowe buciki nie są za małe.
- Nowe buty przed zakupem powinny być mierzone na stopach dziecka, nie posługujemy się „patyczkami”.
- Prawidłowo dobrany but powinien być dłuższy od stopy o 6 – 10 mm w zależności od kształtu czubka i układu palców oraz ze względu na przesuwanie się stopy w bucie w czasie chodzenia.
- Sprawnie chodzącym dzieciom można kupować obuwie płytkie pamiętając o tym, aby posiadało tzw. łoże dla pięty (zagłębieniem pod piętę) zapobiegające przesuwaniu się pięty na boki.
- Obuwie, które przechodzi z dziecka na dziecko ze względu na zmieniony już kształt może wywierać niekorzystny wpływ na rozwijającą się stopę, która dopasowuje się do niego.
- Wkładki ortopedyczne powinny być stosowane jedynie po zaleceniu lekarskim. Nieodpowiednie niezgodne ze wskazaniami stosowanie zaopatrzenia ortopedycznego może mieć odwrotny skutek.
- Obuwie wykonane solidnie i estetycznie choć jest większym wydatkiem, zawsze jest lepszą inwestycją zwracającą się w dłuższym czasie użytkowania.