Z eporadnika
Zobacz również
Mój synek ma 2 tygodnie i jest karmiony piersią. Od kilku dni przeważnie wieczorem dziecko pręży nogi, strasznie płacze i robi się czerwone. Powtarza się to co ok. 15 min. i trawa przez pół minuty. Czy to oznaki kolek? I jak temu zaradzić?
Przedstawione objawy mogą nasuwać podejrzenie kolek, typowo kolki występują po 3 tygodniu życia. Postępowanie w takich sytuacjach powinno zmierzać w kierunku złagodzenia dolegliwości bólowych poprzez: masowanie brzuszka, cieple okłady na brzuch, podanie leków np.: paracetamolu leku o działaniu przeciwbólowym, leków o działaniu wiatropędnym np.: esputikonu, dopojenie herbatką z kopru włoskiego. Duże znaczenie ma także dieta matki karmiącej (unikanie pokarmów wzdymających, ciężko strawnych, owoców cytrusowych, dieta uboga w produkty nabiałowe). Często nie jesteśmy w stanie całkowicie zlikwidować napadu kolki, ale możemy złagodzić jej przebieg. Omówcie problem z lekarzem przy najbliższej wizycie w poradni pediatrycznej.
Mój syn ma 3 tygodnie. Karmię go piersią ale się nie najada więc jest dokarmiany mlekiem Nan 1. Ale ma kłopoty z wypróżnianiem. Jak temu zaradzić?
Jeżeli zaparcia są problemem jednorazowym można sięgnąć po czopki glicerynowe, dopoić herbatką HIPP. Jeżeli problem trwa dłużej należy zastanowić się czy nie należy zmienić mleka, gdyż zaparcia mogą być wyrazem jego złej tolerancji. Można rozważyć mleko Nan H.A., które jest mlekiem hypoalergicznym wskazanym przy uzupełnieniu pokarmu kobiecego w przypadku jego mniejszego wydzielania lub w czasie krótkotrwałych przerw w karmieniu piersią. Jednak zmiana mleka nie może odbyć się bez wizyty u lekarza, więc wskazany jest kontakt z pediatrą celem zgłębienia problemu.
Chciałbym zapytać jaki wpływ mają pieluchy tetrowe (jednorazowe) na bioderka dziecka. Czy szerokie pieluchowanie pieluszkami tetrowymi jest konieczne.
Pieluchy same w sobie nie mają żadnego wpływu na rozwijające się bioderka. Ich stosowanie zalecenia jest ponieważ dzięki założeniu 1-2 pieluch dodatkowo uzyskuje się większe odwiedzenie w biodrach co jest korzystniejsze. Stosowanie dodatkowej pieluchy jest zależne od sytuacji. Jeśli dziecko ma odparzenia do tego mamy letnią porę dziecka to mocno zastanowić należy się nad szczelnym zawijaniem dziecka. Generalnie jednak pieluchowanie jest dość szeroko przyjęte jako postępowanie profilaktyczne zapobiegające dysplazji. Pieluchowanie nie jest konieczne, ale zalecane. Jest to prosty nie uciążliwy dla dziecka sposób, o ile nie powoduje oparzeń. Innymi sposobami na uzyskanie większego odwiedzenia w bioderkach jest w przypadku starszych niemowląt układanie na brzuszku oraz odpowiednie noszenie dziecka.
Czy temperatura ciała 2 tygodniowego niemowlaka powinna wynosić 36,6?
Temperatura noworodka nie jest stała może ulegać dobowym wahaniom. Noworodek ma tendencje do przegrzewania się przy wysokiej temperaturze otoczenia, a do oziębiania się przy niskiej. Wraz z dojrzałością dziecka dojrzewają mechanizmy termoregulacji, pozwalające utrzymać stałą temperaturę ciała.
Jaki powinien być prawidłowy kolor stolca u niemowlęcia i jak często powinien go oddawać?
Pierwsze stolce mają kolor zielony, stopniowo gdy wątroba wydziela wystarczającą ilość żółci stają się żółte. Kupki niemowlęcia karmionego piersią są żółto-pomarańczowe o dość luźnej konsystencji, raczej bez zapachu. U dzieci karmionych butelką stolce są bardziej zbite koloru od żółtego po brązowy. Częstość z jaką noworodek oddaje stolec jest różny, od wypróżnień po każdym jedzeniu, po występujące raz na kilka dni (nawet do tygodnia). Nie jest to niepokojące, o ile nie dochodzi do zaparć a noworodek prawidłowo przybiera na wadze. Natomiast skąpe i rzadkie wypróżnienia zawierające śluz, przemawiać mogą za tym, że maluch dostaje niewystarczającą ilość pokarmu. Odmiennie rzadki stolec u dzieci karmionych piersią jest prawidłowym objawem.
Moja 1-miesięczna córeczka jest chyba nerwowa, ponieważ często zaciska piąstki, a jak jest głodna podnosi ręce do buzi i je bardzo łapczywie, później dostaje czkawki, a czasami wymiotuje.
Dziecko nie jest nerwowe. Zachowuje się typowo dla tego wieku. Gdy jest głodna je łapczywie, poczym ulewa. Jeżeli dziecko prawidłowo przybiera na wadze, nie podajemy dziecku żadnych leków zapobiegających ulewaniu. Reakcja każdego głodnego dziecka jest nagła i zdecydowana. W przedstawionym przez Pana zachowaniu dziecka nie dopatruję się nieprawidłowości.