Badanie stawów biodrowych
Zobacz również
BADANIE STAWÓW BIODROWYCH
Badanie stawów biodrowych powinno być wykonane jak najwcześniej przez ortopedę. Badanie ma na celu upewnienie się, że bioderka rozwijają się prawidłowo. Przeprowadzone dokładnie na dość twardym ciepłym podłożu polega na wykluczeniu nieprawidłowych objawów takich jak ograniczenie odwiedzenia oraz zwiększenie rotacji wewnętrznej bioder. Rodzice często zaniepokojeni są nierównymi fałdkami na udach gdyż istnieje przeświadczenie o tym, że jest to spowodowane dysplazją biodra. Ortopedzi traktują ten objaw jako wspomagający i nie stanowi on o rozpoznaniu dysplazji. Bardzo dobrym i nieszkodliwym dla dziecka badaniem dodatkowym stosowanym w diagnostyce dysplazji stawu biodrowego jest USG. Ocena wg metody Graffa różnicuje stopnie zaawansowania niedorozwoju stawu. Czasami objawy nieuchwytne w badaniu ortopedycznym wychwytywane są w USG umożliwiając wprowadzenie wczesnego leczenia. Wczesne wykrycie dysplazji jest kluczem w leczeniu.
PROFILAKTYKA STAWÓW BIODROWYCH
Układanie niemowlęcia często na brzuszku poprzez ustawianie się bioderek w odwiedzeniu umożliwia prawidłowe rozwijanie się stawów. Dzieci nie unoszące główki i nie umiejące zmieniać ułożenia należy nadzorować. Pamiętajmy aby wystrzegać się układania na brzuszku bezpośrednio po karmieniu. Stosowanie dodatkowo jednej pieluszki więcej, również poprzez zwiększanie odwiedzenia stwarza korzystniejsze warunki dla bioder. Noszenie dziecka „brzuch w brzuch” z odwiedzionymi bioderkami pozwala na bliski kontakt i sprzyja stawom biodrowym (na kontynencie afrykańskim, gdzie dzieci są stale noszone przez matki dysplazja występuje bardzo rzadko pomimo mniejszego dostępu do lekarzy i możliwości diagnostycznych i leczniczych).
Ochrona dziecko przed prostowaniem nóżek przy przewijaniu czy też noszeniu. Proces naturalnego prostowania bioder trwa przez około 1 rok. Swoim nieprawidłowym postępowaniem możemy zaburzyć zborność stawów biodrowych.