Pozytywne strony karmienia piersią
Zobacz również:
Na pewno wiesz, że już pod koniec ciąży w twoich gruczołach piersiowych produkowane jest mleko. Jesteś zatem gotowa, aby karmić swoje dziecko natychmiast po jego urodzeniu.
„Nie mam jeszcze pokarmu” – mówią niektóre mamy już po porodzie. Ty już wiesz, że jest inaczej. Masz pokarm, dokładnie i dokładnie tyle jak będzie potrzebować Twoje dziecko. Natura doskonale przygotowała nas do roli matek. Aby pozwolić zadziałać naturze potrzeba tylko bardzo ważnej rzeczy: niczym nie opóźnionego, nieograniczonego i bliskiego kontaktu z dzieckiem po porodzie.
Obecnie już wiemy, jak wielkie znaczenie dla matki i dziecka ma ten kontakt. W wielu szpitalach matki dostają w swoje objęcia malucha natychmiast po urodzeniu (tzw. kontakt „skóra do skóry”) a potem mogą z nim przebywać w jednej sali. Mogą same opiekować się noworodkiem, korzystając jedynie z pomocy personelu medycznego. Nie musisz się tego obawiać. Dopóki nie będziesz się czuła na siłach, pielęgniarka przewinie, ubierze i poda Ci dziecko do karmienia.
Urodziłaś więc swoje dziecko, jesteś bardzo zmęczona, ale szczęśliwa. Przytulony przez Ciebie, nie ubrany jeszcze Maluch uspakaja się, przestaje krzyczeć i chociaż nigdy w życiu tego nie robił, sam szuka piersi. Natychmiast po urodzeniu jest najbardziej aktywny i niczego nie trzeba go uczyć, ponieważ rodzi się posiadając bardzo silny odruch ssania. Bądź pewna, że wtedy właśnie chwyci i będzie ssał pierś prawidłowo.
Jeśli z jakiejś ważnej przyczyny nie dostałaś dziecka do karmienia zaraz po urodzeniu, nie denerwuj się, poczekaj cierpliwie. Lekarz wszystko Ci wyjaśni i dostaniesz swoje dziecko.
Wpływ na zdrowie kobiety
Udowodniono mniejszą częstość krwotoków poporodowych u matek karmiących piersią. Wynika to z tego, że po przystawianiu noworodka do piersi wyzwala się z przysadki mózgowej oxytocyna, która powoduje wcześniejsze obkurczenie się macicy i mniejszą utratę krwi przez drogi rodne.
Przyśpieszenie tempa przemiany materii pozwala karmiącej kobiecie na spalenie nagromadzonego podczas ciąży nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Długotrwała laktacja zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów sutka nawet o 50 % , a nowotworów jajnika o 25%.
Laktacja korzystnie wpływa na gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu zmniejszając w przyszłości ryzyko osteoporozy.
Przewlekłe procesy chorobowe np: cukrzyca, ulegają wyciszeniu. Jest to związane z ochronnym wpływem estrogenów.
Karmienie piersią jest najstarszą naturalna metodą antykoncepcji pozwalającą na wydłużenie okresu pomiędzy narodzinami potomstwa. Do ukończenie 6 miesiąca życia przy liczbie karmień przynajmniej 6-8 na dobę z przerwami nie przekraczającymi 4 godzin prawdopodobieństwo kolejnej ciąży wynosi około 1 %.
I nie tylko
Bliski kontakt dziecka z matką, który osiągany jest podczas karmienia piersią sprzyja szybszemu rozwojowi i wpływa korzystnie na odporność dziecka. Laktacja działa uspokajająco i kojąco na matkę, co ułatwia sprostać trudom macierzyństwa.
Naturalny pokarm nic nie kosztuje i jest zawsze dostępny. Nie ma obawy , że będzie za zimny lub za gorący. A dodatkowo oszczędza czas przeznaczony na przygotowywanie i mycie naczyń.