Smoczek

KILKA SŁÓW WSTĘPU

Ssanie jest to umiejętność, z którą noworodek przychodzi na świat, a pojawia się już w życiu płodowym. Reakcja noworodka na smoczek jest odmienna w zależności, czy dziecko jest karmione piersią czy też nie. Dzieci karmione piersią podczas próby podawania smoczka natychmiast go wyplują, zdecydowanie odbiega on bowiem od tego, do czego przywykły. Natomiast na dzieci karmione butelką smoczek zazwyczaj działa uspokajająco i będą go chętnie ssać. Jeśli nie zdecydujemy się dać im smoczka, prawie na pewno zaczną ssać kciuk.

Noworodkom i niemowlętom karmionym piersią nie powinno się dawać smoczka, gdyż ssanie piersi jest oparte na całkiem innym mechanizmie niż ssanie smoczka. Może to stać się powodem utraty umiejętności ssania piersi, a w konsekwencji zaprzestania karmienia naturalnego. Większość dzieci, które przeszły na karmienie sztuczne w krótkim czasie, staje się „wielbicielami smoczków”, gdyż jest to forma zaspokojenia potrzeby ssania. Picie z butelki trwa krótko i dziecko nie zaspokaja w ten sposób potrzeby ssania, dlatego potrzebny jest smoczek. A jeśli maluszek nie dostanie smoczka, to z pewnością szybko znajdzie inny sposób zaspokojenia potrzeby ssania i będzie to ssanie kciuka.

Dyskusja, czy smoczek powoduje wady zgryzu jest nie zakończona. Zauważono ostatnio, że nowoczesne smoczki powodują znacznie rzadziej wady zgryzu w porównaniu z ssaniem palca. Stosowanie smoczka u dzieci karmionych butelką jest jak najbardziej zasadne starajmy się jednak, by nie przyzwyczajać maluszka do spędzania długiego czasu ze smoczkiem, np.:  podczas snu lub zabawy

RODZAJE SMOCZKÓW

Gumka jest wąska w miejscu zamocowania do tarczki smoczka, stopniowo rozszerzając się rozszerza i zaokrąglając. Przy zakupie tego typu smoczka należy zwróć uwagę, by na końcu nie formował on wyraźnej kuli.

Inny  rodzaj smoczka, który  swoim kształtem imituje kobiecy sutek. I w taki sposób układa w ustach dziecka podczas ssania. Smoczek tego typu ma tarczkę z wycięciem pod nosek oraz posiada otwory do wentylacji po obu stronach gumki. Tarczka umożliwia przymocowanie jednej z trzech rodzajów gumek.

Kolejny rodzaj   gdy gumka jest węższa w miejscu łączenia się z tarczką smoczka, stopniowo rozszerzając się obwodowo. Koniec gumki jest nieznacznie spłaszczony. Tarczka ma typowo wycięcia pod noskiem i pod brodą.

WARTO WIEDZIEĆ