Karmienie na żądanie
Zobacz również:
Karmienie na żądanie
Noworodka należy karmić na wezwanie. W pierwszym okresie po porodzie oznacza to właściwie karmienie nieomal na okrągło. Stopniowo gdy zmienia się mleko matki ( z siary w mleko właściwe) i jest jego więcej, wydłuża się okres pomiędzy karmieniami. Przy każdym karmieniu można podawać jedną bądź dwie piersi, jest to umowna sprawa zależna od potrzeb noworodka i ilości pokarmu . Zazwyczaj nie ma konieczności zmuszania dziecka do karmienia, są jednak okoliczności , w których dziecko może być mało aktywne i senne (żółtaczka fizjologiczna, duża niedowaga urodzeniowa), wtedy wymagana jest inicjatywa mamy, budzenie i przystawianie dziecka do piersi.
Techniki karmienia
Na siedząca: najlepiej w fotelu z kilkoma poduszkami pod ręką matki i główką dziecka. Jest to wygodna pozycja, podczas której mama zachowuje kąt 90 stopni (plecy do ud).
Spod pachy: niemowlę znajduje się z boku mamy z główką trzymaną w dłoni. Jest to dobra pozycja dla matek, które rodziły dzieci poprzez cięcie cesarskie oraz dla mam bliźniaków.
Na leżąco: mama i maluch leżą na boku przodem do siebie w ten sposób, że główka niemowlęcia znajduje się na wysokości piersi. Jest to znakomity sposób karmienia w nocy.
Praktyczne rady
- Przykładamy dziecko do piersi, a nie odwrotnie.
- Nosek malucha musi być drożny ustawiony na wprost brodawki.
- Maluch musi złapać brodawkę wraz z otoczką, bo dopiero wówczas wypływa pokarm.
- Maluch musi mieć szeroko otwarte usta i prawidłowo ułożony język, który owija się wokół brodawki.
- Główka dziecka powinna być wyżej niż pupa w każdej pozycji karmienia.
- Dobrze jest mieć w pobliżu poduszki, które przydatne są do utrzymania pożądanego położenia dziecka oraz służą jako podparcie dla mamy.
Ćwiczenia ssania
Ułożenie ust w czasie ssania nie zawsze kształtuje się prawidłowo, szybkie spostrzeżenie nieprawidłowości pozwala na łatwe skorygowanie. Najczęstszymi błędami, które daje się spostrzec są: wąskie układanie ust, cofanie języka przed i w trakcie karmienia, uchwycenie samej brodawki, wciąganie warg, cmokanie, mlaskanie, ssanie z przesuwaniem brodawki po języku w przód i tył. Korekcji możemy dokonać poprzez prowadzenie odpowiednich ćwiczeń, oraz kilku poprawek na sposób naszego postępowania i reagowania na złe ssanie dziecka.
Ćwiczenia szerokiego otwierania buzi
Palec wskazujący wkładamy po umyciu do ust malca. masujemy wargę górną, potem dolną, prowokujemy szerokie otwarcie ust poprzez wywijanie dolnej wargi, oraz przyciskanie dolnej wargi ku dołowi. Podczas tych ćwiczeń powtarzamy – otwórz buzię, aaaa.
Ćwiczenia prawidłowego układania języka
Prawidłowo ssące dziecko owija język na brodawce, jeśli stwierdzi się, że ten główny warunek nie jest spełniony to należy wprowadzić ćwiczenia polegające na:
- wprowadzenie palca opuszką do góry
- obrót palca tak aby opuszka znalazła się ponad językiem
- obniżenie kącików ust i upewnienie się czy język pracuje prawidłowo
- wysunięcie palca uciskając w dół w kierunku języka
- następnie tą kolejność zachowujemy, a zamiast palca wprowadzamy do ust brodawkę
Zasady prawidłowego przystawiania noworodka?
- Karmienie prowadzi się w możliwie najwygodniejszej pozycji ciała.
- Ułożenie dziecka powinno być takie aby jak największą częścią ciała przylegało do matki.
- Główkę należy podeprzeć pod potylicą tak aby górna warga dziecka dotykała brodawki sutkowej.
- Drażnienie brodawką ust dziecka prowadzi się w kierunku od noska do brody.
- Istotnym elementem jest to aby dziecko jak najszerzej otworzyło usta.
- Główkę dziecka przystawiamy po szerokim rozwarciu ust tak aby uchwyciło brodawkę głęboko wraz z otoczką.