Jak przygotowywać naczynia niemowlęcia
Przygotowywanie posiłków dla niemowląt wymaga zachowania zasad czystości. Obowiązek ten spoczywa nie tylko na osobach przygotowujących potrawy, ale także wymaganiom muszą sprostać pomieszczenie oraz sprzęt.
Pierwszy sporządzany posiłek w przypadku sztucznego karmienia niemowląt to mleko modyfikowane początkowe, a od 5. miesiąca życia mleko modyfikowane następne i mieszanki mleczne. Podczas przygotowywania posiłków mlecznych obowiązują zasady higieny, tak aby posiłki te spełniały określone wymagania dietetyczne i mikrobiologiczne. Większość preparatów mlecznych jest w formie sypkiej, a każdy producent jest obowiązany umieścić na opakowaniu zasady przygotowania, tak aby sporządzone mleko stanowiło pełnowartościowy posiłek dla malucha. Produkty mleczne zawierają składniki, które są doskonałym środowiskiem do rozwoju bakterii, nieodpowiednie przechowywanie i przygotowywanie mogą być powodem infekcji bakteryjnej przewodu pokarmowego.
Jak stwierdzono drobnoustroje najlepiej namnażają się w temperaturze 15- 45 st. a ich rozwój jest najmniejszy, gdy osiągana jest temperatura poniżej 4 stopni. Przygotowane posiłki dla niemowląt w pierwszym półroczu to głównie płynne mleko modyfikowane, zupki jarzynowe oraz soki. Ogólnie praktykowane jest podawanie ich przez smoczek. Stosowanie zarówno butelek (najlepiej szklanych) jak i smoczków zobowiązuje do zachowania higieny. Wygotowanie przed użyciem przez około 5 minut jest wystarczającym zabezpieczeniem przed drobnoustrojami.
Po użyciu butelki i smoczka należy kolejno:
- usunąć pozostałe resztki pokarmowe,
- wypłukać pod bieżącą wodą i umyć w 2 % roztworze sody oczyszczonej przy użyciu odpowiedniej szczoteczki, kilkakrotnie wypłukać i pozostawić do wyschnięcia,
- umieścić w zamkniętym pojemniku do przechowywania. Każdorazowo przed planowanym użyciem należy butelkę i soczek wygotować. Kiedy dziecko jest starsze, wystarczające jest sparzenie wrzątkiem.