Jak podawać leki dziecku
lub
Czego należy przestrzegać podczas podawania leków dziecku?
- Podawaj zlecone leki dokładnie w takiej ilości i takim czasie jak zlecił to lekarz.
- W razie jakiegokolwiek problemu ze stosowaniem leków należy porozumieć się natychmiast z lekarzem. Bezwzględnie zawiadom go też, jeśli zauważyłeś objawy alergii (uczulenia) lub jakiekolwiek inne zaburzenia związane z zażytymi przez dziecko lekami.
- Przed wyjściem z gabinetu lekarskiego upewnij się, że zrozumiałeś wszystkie polecenia dotyczące podawania leku. Zapisz je lub poproś lekarza by dał Ci je na piśmie; pomoże Ci to w ich późniejszym odtworzeniu.
- Zapoznaj się zawsze z treścią dołączonej do opakowania ulotki informacyjnej.
- Prowadź wykaz wszystkich podawanych dziecku leków, zarówno zapisanych przez lekarza jak i tych, które kupiłeś bez recepty i stosujesz bez zlecenia lekarza.
Czego należy unikać?
- Nie sugeruj i nie domagaj się od lekarza przypisania specyficznych leków (takich jak antybiotyki lub leki, o których dowiedziałeś się z reklam).
- Niewskazane jest zaprzestanie podawania przepisanego leku po kilku dniach tylko dlatego, że dziecko poczuło się lepiej lub z powodu braku poprawy. Warto wiedzieć, że niektóre leki znoszą objawy choroby natychmiast, inne wymagają dłuższego stosowania. Aby lek okazał się w pełni skuteczny i bezpieczny, konieczne jest z reguły przeprowadzenie pełnej kuracji.
- Nigdy nie podawaj leków zapisanych innemu dziecku, które ma podobne objawy jak twoja pociecha.
Czego należy dowiedzieć się od lekarza?
- Jak nazywa się zapisany lek i jakie ma działanie.
- Jaką dawkę i kiedy należy go stosować i jak długo powinno trwać leczenie.
- Czy istnieją pokarmy przeciwwskazane w trakcie kuracji określonym lekiem.
- Jakie mogą wystąpić objawy niepożądane i czy można podawać z nowym lekiem dotychczas stosowane medykamenty.